کانال تلگرام اوتانا

راهنمای سفر به بوداپست مجارستان

بوداپـِست پایتخت کشور مجارستان و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر بعلاوه مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی مجارستان نیز می‌باشد. بوداپست از دو بخش بودا و پست تشکیل شده که اولی در کرانهٔ باختری (سمت راست) رود دانوب و دومی در سمت خاوری این رود واقع شده‌اند.

راهنمای سفر بوداپست مجارستان

اگرچه شهر بوداپست از قدمت بالایی برخوردار است، اما در اصل شهری جدید به حساب می‌آید: از سال ۱۸۷۱، بخش‌های پست (Pest)، بودا (Buda) و ابودا (Óbuda) که هر سه در حاشیه رود دانوب (Danube، از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه می‌گیرد) قرار داشتند، در کنار هم شهر بوداپست را به وجود آوردند. البته، از قرن اول پیش از میلاد بود که مردم در این منطقه سکونت گزیدند. قبایل مجاری، اولین بار در حدود سال ۸۹۵ بود که وارد این ناحیه شدند؛ سپس، بودا (Buda) اولین پایتخت سیاسی مجارستان شد. در اوایل قرن ۱۳، این شهر به قدری وسعت یافت که به دو بخش ابودا (یودا قدیم) و بودا (محله جدید) تقسیم شد.

بوداپست راهنمای سفر بوداپست مجارستان

برای سال‌ها، پادشاهی مجارستان به ترتیب زیر سلطه خانواده‌های سلطنتی چک، بایرن‌ها، اتریش و هلند قرار داشت. در اواسط قرن ۱۶ میلادی، ترک‌ها حکومت این سرزمین را در دست گرفتند و بعدها، در سال ۱۶۸۶ ، اتریشی‌ها که ادعای مالکیت این سرزمین را داشتند، مجارستان را از دست آنها خارج کردند.

در ۱۵ مارچ ۱۸۶۷، قراردادی به امضا رسید که به موجب آن نواحی مجاری اتریش، استقلال مدیریتی پیدا کردند. یکی از مهمترین نتایج این تصمیم تاریخی، ادغام بخش‌های بودا، ابودا و پست و در نتیجه تشکیل سرزمینی خودمختار بود. از آن زمان، رشد سریع شهر آغاز شد؛ به شکلی که در اوایل قرن بیستم، جمعیت شهر به چیزی حدود ۷۳۰,۰۰۰ نفر رسید. در ۱۶ نوامبر ۱۹۱۸، مجارستان به عنوان جمهوری اعلام استقلال کرد و بوداپست هم‌چنان جایگاه خود را به عنوان پایتخت حفظ کرد.

بوداپست راهنمای سفر به بوداپست مجارستان

______________________________________________________________________________________________

راهنمای سفر به بوداپست مجارستان

______________________________________________________________________________________________

در طول قرن‌ها، فعالیت‌های نظامی سبب تخریب میراث معماری شهر شد؛ اما خوشبختانه بسیاری از بناهای دیدنی شهر تا به امروز به حیات خود ادامه داده‌اند. قصر بودا که به دژ بودا نیز شهرت دارد یکی از این بناهای تاریخی به‌جا مانده است. اولین اقامتگاه سلطنتی شهر در حاشیه رود دانوب و توسط شاه بلای چهارم مجارستان در سال‌های ۱۲۴۷ تا ۱۲۶۵ ساخته شد و در دوره قرون وسطی این قصر بازسازی شد. زمان جنگ بزرگ ترک‌ها، در قرن ۱۷ میلادی، بخش قابل توجهی از دیوارهای تاریخی قصر تخریب شد. اما خیلی زود، بعد از انقلاب مجارستان، در سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۸۵۶، قصر دوباره بازسازی شد و حالا این قصر یکی از جاذبه‌های اصلی بوداپست محسوب می‌شود.

بوداپست راهنمای سفر به بوداپست مجارستان

کاخ سلطنتی تاریخی بوداپست از دید سازمان یونسکو پنهان نمانده و در سال ۱۹۸۷ به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است. علاوه براین کاخ، بخش‌های دیگری از این شهر زیبا در این لیست قرار گرفته‌اند. | راهنمای سفر به بوداپست مجارستان |

لیست دیدنی‌های بوداپست تمام نشدنی است و این جاذبه‌ها بسیارند: قصر کوارتر (The Castle Quarter) که امروزه جایگاه گالری ملی مجارستان است، موزه تاریخی بوداپست، کلیسا تیاس (Matthias Church)، فیشرمن بسچن (Fisherman’s Bastion، قلعه ای در بوداپست)، قلعه لبرینس (Labyrinth)، ستون پلگ (Plague column) و بسیاری دیگر. ساختمان پارلمان مجارستان در اواخر قرن ۱۹ تا اوایل قرن ۲۰ ساخته شد و در میان جاذبه‌های توریستی شهر بوداپست قرار دارد. این کاخ را با الهام از کلیسا وست‌مینستر (Westminster Abbey) ساخته‌اند.

بوداپست راهنمای سفر به بوداپست مجارستان

علاوه بر بناهای بی‌نظیر تاریخی، بوداپست به خاطر پارک‌ها و آب‌گرم‌هایش نیز معروف است. در واقع، بوداپست تنها پایتخت اروپایی است که هم‌زمان تفرجگاه هم به حساب می‌آید. چشمه‌های آب‌گرم بسیاری از سال‌های دور در این مکان کشف شده‌اند و باستان‌شناسان توانسته‌اند بقایای حمام‌های رم باستان را که قدمت آنها به سال ۲۰۰ میلادی برمی‌گردد در محدوده شهر بیابند. فرهنگ حمام کردن را ترک‌ها بین قرن ۱۶ تا ۱۷ میلادی وارد مجارستان می‌کنند؛ اما اکنون بوداپست جدید بیش از ۲۰ مجموعه حمام دارد که شامل حمام‌های روباز نیز می‌شود. | راهنمای سفر به بوداپست مجارستان |

اگرچه تور مجازی نمی‌تواند به طور کامل حس و حال خوب این شهر را به تصویر بکشد، اما دست‌کم دید کلی از این شهر به شما خواهد داد و احتمالا شما را برای دیدن بوداپست زیبا ترغیب خواهد کرد.

منبع : airpano
avatar