کانال تلگرام اوتانا

فرودگاه بین المللی دبی

فرودگاه بین المللی دبی، مهم‌ترین فرودگاه این شهر محسوب شده و به لحاظ ترافیک پروازهای بین المللی در جایگاه شلوغ‌ترین فرودگاه جهان قرار دارد.

فرودگاه بین المللی دبی

فرودگاه بین المللی دبی تحت نظارت شرکت فرودگاه‌های دبی اداره شده و قطب اصلی خطوط هوایی بین المللی کشور امارات از جمله امارت ( Emirates ) و فلای دبی ( Flydubai ) است. همچنین این فرودگاه به ترتیب در رده سوم و ششم جهان به لحاظ ترافیک مسافری و پروازهای باربری و پرترددترین قطب هواپیماهای غول پیکر A380 قرار دارد. در این رابطه طبق آمار رسمی، در سال گذشته میلادی بالغ بر ۷۸ میلیون مسافر و ۲/۵۱ میلیون تن کالا از طریق ۴۰۳۵۱۷ پرواز ثبت شده در این فرودگاه جا به جا شده‌اند.فرودگاه بین المللی دبی ترمینال 3

فرودگاه بین المللی دبی دارای ۳ پایانه مجزا با ظرفیت جا به جایی ۹۰ میلیون مسافر در سال است. پایانه شماره ۱ فقط دارای یک سالن بوده، پایانه شماره ۲ با ساختمانی مجزا در روبروی ساختمان اصلی فرودگاه قرار داشته و پایانه شماره ۳ نیز دارای دو سالن مجزای A و B است. علاوه بر این در پایانه‌های ۱ و ۳ مسافران می‌توانند از طریق راهروهای شیشه‌ای به راحتی به بخش‌های مختلف از جمله امور گذرنامه مراجعه کنند.

همچنین به دلیل وسعت فرودگاه و به منظور پاسخگویی به نیاز مسافران برای جا به جایی بین پایانه‌ها سرویس‌هایی به این منظور تعبیه شده‌اند که می‌توانند مسافران را در عرض ۲۰ دقیقه از پایانه ۱ به ۲ و ۳۰ دقیقه از پایانه ۱ به ۳ انتقال دهند. در این رابطه، مسافرانی که قصد انتقال از سالن A ترمینال ۳ به سالن B دارند نیز می‌توانند از طریق راهروهای اتوماتیک به راحتی جا به جا شوند.فرودگاه بین المللی دبی51153917  فرودگاه بین المللی دبی ترمینال فرودگاه بین المللی دبی ترمینال 3 فرودگاه بین المللی دبی ترمینال 1

پایانه شماره ۲ نیز به پرواز جت‌های شخصی اختصاص داشته و مسافران این بخش به راحتی می‌توانند امور مربوط به پذیرش و تحویل بار خود را انجام دهند. در مجموع، پایانه های ۱ و ۳ با ۸۵ درصد ترافیک مسافری برای پروازهای بین المللی و پایانه شماره ۲ نیز اغلب توسط افراد خاص برای پروازهای درون قاره‌ای و حوزه خلیج فارس مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این فرودگاه دارای پایانه باربری مجزایی با ظرفیت ۳ میلیون تن بار در سال است.

نقشه ترمینال شماره 1 فرودگاه دبی

نقشه ترمینال شماره 1 فرودگاه دبی

نقشه ترمینال شماره 2 فرودگاه دبینقشه ترمینال شماره 2 فرودگاه دبی

نقشه ترمینال شماره 3 فرودگاه دبی

نقشه ترمینال 3 فرودگاه دبی

موقعیت جغرافیایی و راه‌های دسترسی

فرودگاه بین المللی دبی در منطقه القرهود و در ۴/۶ کیلومتری شرق شهر دبی قرار داشته و در زمینی به مساحت ۲۹۰۰ هکتار احداث شده است. این فرودگاه دارای راه‌های دسترسی مختلفی است.

جاده

فرودگاه از طریق بزرگراه D89 – یکی از طولانی‌ترین بزرگراه‌های شهری دبی – به مسیر شهری متصل است.

مترو

فرودگاه بین المللی دبی از طریق دو خط نزدیک به فرودگاه به شبکه قطار شهری دبی متصل است؛ به این ترتیب که خط قرمز دارای ایستگاهی در نزدیکی پایانه‌های ۱ و ۳ بوده و قطارها از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب در طول هفته به جز روزهای جمعه مسافران را به مقصد فرودگاه و برعکس جا به جا می‌کنند. البته این زمان‌بندی در ایام مختلف سال از جمله ماه مبارک رمضان تغییر می‌کند. ایستگاه خط سبز در نزدیکی منطقه آزاد فرودگاه قرار داشته و مسافران پایانه شماره ۲ می‌توانند از این خط برای دسترسی به فرودگاه استفاده کنند.

فرودگاه بین المللی دبی

اتوبوس

اتوبوس‌های شرکت اتوبوسرانی دبی در نقاط مختلف شهر برای جا به جایی مسافران به مقصد پایانه‌های فرودگاه و برعکس در حال تردد هستند. ایستگاه‌های اتوبوس در مقابل پایانه‌ها مستقر هستند. همچنین مسافران می‌توانند از اتوبوس‌های محلی خطوط ۴، ۱۱، ۱۵، ۳۳ و ۴۴ برای عزیمت به پایانه‌های ۱ و ۳ و خط ۲ برای مراجعه به پایانه ۲ استفاده کنند.

تاکسی

تاکسی‌های فرودگاه تحت نظارت سازمان تاکسیرانی دبی بوده و به صورت ۲۴ ساعته آماده جا به جایی مسافران هستند.

خطوط هوایی

فرودگاه بین المللی دبی با توجه به حجم بالای تردد مسافری مرکز رفت و آمد پروازهای خطوط هوایی مختلف از اقصی نقاط جهان بوده و پروازهای متعددی از شهرهای مختلف ایران به مقصد دبی روزانه توسط شرکت‌های هوایی داخلی و خارجی انجام می‌شود.فرودگاه بین المللی دبی

منابع : ویکیپدیا ، فرودگاه دبی ، کجارو

avatar