کانال تلگرام اوتانا

هواپیمایی قشم ایر معرفی ایرلاین های ایران و جهان

هواپیمایی قشم در حال حاضر یک ایرلاین دولتی متعلق به وزارت نفت است که با ۱۳ فروند هواپیمای فعال در ناوگان هوایی خود پروازهای داخلی و خارجی خود را توسعه بخشیده است.

هواپیمایی قشم ایر ایر معرفی ایرلاین های ایران و جهان

هواپیمایی قشم ایر ایر (Qeshm Airlines) _ یکی از هواپیمایی‌های دولتی کشورمان _ در سال ۱۳۷۲ با اجاره هواپیما، فعالیت پروازی خود را با نام فراز قشم ایر شروع کرد. از سال ۱۳۷۵ با انعقاد قرارداد اجاره با مالکین هواپیماهای مسافری پهن پیکر پروازهای خود را در مسیرهای تهران- قشم ایر، تهران- دبی و دیگر شهرهای ایران انجام داده است. در ابتدا پروازهای مسافری قشم ایر ایر با دو فروند هواپیما آغاز شد و این ایرلاین توانست تا سال ۱۳۷۹ تعداد ۷ فروند هواپیما را در اختیار خود بگیرد. در سال ۱۳۸۵ مالکان قشم ایر ایر تصمیم به واگذاری شرکت گرفتند و سرانجام در سال ۱۳۸۸ شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم ایر متعلق به بابک زنجانی مالک این شرکت گردید.

مهمانداران هواپیمایی قشم ایر

در تاریخ ۹۱/۱۰/۱۸ نام شرکت از هواپیمایی فراز قشم ایر به هواپیمایی قشم ایر تغییر یافت. نهایتا این شرکت در سال ۱۳۹۳ به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران واگذار گردید. | هواپیمایی قشم ایر ایر |

مهمانداران هواپیمایی قشم ایر

ناوگان هواپیمایی قشم ایر ایر

هواپیمایی قشم ایر

ناوگان هواپیمایی قشم ایر ایر شامل هواپیماهای زیر است :

۴ فروند هواپیمای 100RJ

هواپیمایی قشم ایر

بی‌ای‌ئی ۱۴۶ (آرجی ۱۰۰): یک هواپیمای مسافربری متوسط ساخت شرکت بریتیش آئرواسپیس (هم اکنون بخشی از بی‌ای‌ئی سیستمز) در کشور انگلیس است. نخستین پرواز آن در سپتامبر ۱۹۸۱ انجام شد و دو سال بعد کاربرد تجاری یافت. در سال ۱۹۹۲، نمونه بهبود یافته این هواپیما با عنوان Avro RJ به بازار آمد. در نهایت ساخت این هواپیما از سال ۲۰۰۱ پس از تولید ۳۸۷ فروند متوقف شد.

این هواپیما دارای چهار موتور توربوفن است که زیر بال‌های آن قرار گرفته‌اند. این هواپیما به علت بالا بودن بال‌هایش ، قابلیت عملیات در فرودگاه‌های باند کوتاه را دارا می‌باشد؛ اما به همین دلیل از راحتی کمتری برخوردار است و در هنگام لندینگ تکان‌های جانبی بیشتر دارد.

این هواپیما به ده‌ها کشور دنیا فروخته شده و در ایران، در ناوگان شرکت هواپیمایی قشم ایر (۴ فروند) و با تعداد ۱۱۲ صندلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین انتقادها به هواپیماهایی از این نوع در ایران، کم بودن فضای نشستن مسافران است.

۴ فروند هواپیمای فوکر ۱۰۰

هواپیمایی قشم ایر

فوکر ۱۰۰: هواپیمایی مسافربری ساخت شرکت فوکر در کشور هلند است. این هواپیما از سال ۱۹۸۸ روانه بازار شد. این هواپیماها از روی مدل قدیمی‌تر فوکر اف ۲۸ ساخته شدند. در آغاز این هواپیما توانست بازار هواپیماهای مسافربر کوچک را تسخیر کند اما با ورود بوئینگ ۷۳۷ و ایرباس آ-۳۱۸ و ایرباس آ-۳۱۹ به این بازار نتوانست به رقابت ادامه دهد و از سال ۱۹۹۷ دیگر ساخته نمی‌شود. در مجموع ۲۸۳ فروند از این هواپیما ساخته شد. ۴ فروند لز این هواپیما در ناوگان هواپیمایی قشم ایر و با تعداد ۱۰۰ صندلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲ فروند ایرباس ۳۲۰

هواپیمایی قشم ایر

خانواده ایرباس ۳۲۰: خانواده‌ای از هواپیمای لاغر پیکر مسافربری، ساخته شرکت ایرباس است. ساخت ایرباس ای ۳۲۰ از سال ۱۹۸۴ آغاز شد و نخستین بار در ۲۲ فوریه ۱۹۸۷ در تولوز فرانسه به پرواز درآمد و در ژوئیه سال بعد در اختیار شرکت هواپیمایی ایر فرانس قرار گرفت. این هواپیما از گروه هواپیماهای ایرباس سری ۳۲۰ به حساب می‌آید. دیگر هواپیماهای این سری عبارت‌اند از: ایرباس ای ۳۱۸، ایرباس ای ۳۱۹ و ایرباس ای ۳۲۱.

هماکنون تعداد ۲ فروند از این نوع هواپیما در ناوگان هوایی هواپیمایی قشم ایر و با تعداد ۱۶۲ صندلی پرواز می‌کنند.

۳ فروند ایرباس A300-600

ایرباس ۶۰۰۳۰۰: یک هواپیمای مسافربری ساخته شرکت ایرباس است. نخستین بار در ۶ آبان ۱۳۵۱  (۲۸ اکتبر ۱۹۷۲) معرفی شد و دو سال بعد رسما به خدمت شرکت‌های هواپیمایی در آمد. ساخت این گونه هواپیما در ژانویه ۲۰۰۷ متوقف شد. هماکنون تعداد ۳  فروند از این نوع هواپیما در ناوگان هوایی هواپیمایی قشم ایر و با تعداد تقریبی ۳۰۰ صندلی پرواز می‌کنند.

هواپیمایی قشم ایر -300-600r-qeshm-airzip-4-a300-qeshm-4

مقاصد پروازی هواپیمایی قشم ایر

هواپیمایی قشم

مقاصد داخلی هواپیمایی قشم ایر ایر:

مشهد، ساری، شیراز، رشت، کیش، قشم ایر، بندرعباس، شهرکرد، تهران، اهواز، ابوموسی، ماهشهر، اصفهان

شرکت هواپیمایی قشم ایر علاوه بر انجام پروازهای داخلی، عتبات عالیات و دمشق، پروازهای خارجی به مقاصد دبی، شارجه، راس الخیمه، منامة بحرین را برقرار کرده است. قشم ایر ایر علاوه بر جابه‌جایی مسافرین، با در اختیار داشتن ۲ فروند هواپیمای ایلوشین ۷۶ باری حمل بار تا ظرفیت ۵۰ تن را در مسیرهای مختلف از جمله تهران- شانگهای، تهران- استانبول، تهران- کابل، تهران-دبی و تهران-اسلام-آباد را عهده‌دار بوده است.

منبع : ticket365 wikipedia myaviation قشم ایر ایر

avatar